Nie garb się!

Nie garb się!!

Klata do przodu!!

Nie wypinaj kaczego kupra jak na insta!!

Patrz przed siebie!!

Na moich treningach można takie zwroty usłyszeć dosyć często. Wynika to między innymi z faktu, że posiadam uprawnienia nauczyciela gimnastyki korekcyjnej. Wiecie, taki rodzaj WF’u, który ma korygować wady postawy, wzmacniać osłabione mięśnie oraz rozciągać te najbardziej skrócone. A jeśli nie wiecie to wcale się nie dziwię. Mało kto wie, że gdy Twoje dziecko ma wady postawy, lekarz podczas ich diagnozy, może zalecić zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. Również mało osób wie, że takie zajęcia są bezpłatne w ramach zajęc z WF’u pod warunkiem, że dyrektor szkoły zgodzi się takie zajęcia zorganizować. Oczywiście, możesz też zapisać swoje młode na zajęcia indywidualne z trenerem personalnym, no ale oczywiście to już kosztuje pieniążki.

No dobra, ale po co o tym mówię, skoro 90% moich podopiecznych to osoby dorosłe, które edukację mają dawno za sobą? Bo większość wad postawy, które powodują problemy w etapie dorosłości (bóle pleców, barków, kolan, ograniczona mobilność, postura dzwonnika z Notre Dame) zaczyna się na etapie szkolnym. Przeładowane plany lekcji ze srogą liczbą godzin w pozycji siedzącej, śmieszna liczba godzin wf w tygodniu, znieczulica rodziców na zdrowie dziecka – zwolnienia z wf, w wielu przypadkach nieuzasadnione albo uzasadnione z dupy, przykład:

-Byłem na praktykach w szkole podstawowej, jeden z uczniów miał zwolnienia OD LEKARZA (#nfztakipiękny) z każdej formy biegania i wysiłków wyrzymałościowych ze względu na wadę serca Z WYŁĄCZENIEM piłki nożnej.

Czyli za piłką możesz biegać w opór ale tylko za nożną bo do kosza lub ręcznej może serduszko zaboleć, wokół szkoły bieganie też jest złe. #FUCKLOGIC XawrukD

Takich historii jest więcej. Jakie to ma skutki? Takie dzieci (bez poważnych powodów zwalniane z wf) po ukończeniu szkoły mają zajebiście mocne wady postawy i rodzice wysyłają je do fizjoterapeutów i trenerów personalnych, żeby coś z tym zrobić. Ja nie narzekam bo jest praca. Tylko musisz wiedzieć, że im starszy jest człowiek tym korektywa przebiega trudniej.

-Czy to znaczy, że powinienem/powinnam wykonywac dodatkowe treningi w tygodniu stricte pod wady postawy?

Nie. Trzeba pamiętać, że ćwiczenia siłowe np. w treningu kulturystycznym same w sobie w dużym stopniu wpływają pozytywnie na posturę POD WARUNKIEM, że są wykonywane z prawidłową techniką. A z tym bywa różnie. Bywa również, że właśnie przez wady postawy nie jesteśmy w stanie wykonywać pewnych ćwiczeń poprawnie (pozdrawiam wyciskanie sztangi zza głowy i ściąganie drązka do karku  ). W takim momencie warto włączyć do swojego treningu ćwiczenia korekcyjne, jako ćwiczenia pomocnicze mające na celu poprawić nasza posturę i umożliwić z biegiem czasu wykonywanie wybranych przez nas ruchów poprawnie. Musisz pamiętać, że nawet najlepsze ćwiczenia akcesoryjne nie zastąpią prawidłowych nawyków w ciągu całego dnia. Bo odliczając czas na sen (dla uproszczenia 8 godzin dziennie) zostaje Ci 112 godzin w ciągu tygodnia na funkcjonowanie. Jeśli nawet wykonasz cztery solidne 60 minutowe treningi korekcyjne w tygodniu, to w dalszym ciągu są 4 godziny gdzie masz poprawną postawę vs 108 godzin kiedy „się garbisz”. Dodatkowo miej świadomość, że wady postawy kształtowane latami, między innymi w ławce szkolnej, nie znikną po 3 miesiącach treningów. To długotrwały i żmudny proces, gdzie często progres jest niezauważalny przez długi czas.

Dlatego:

 1.Zweryfikuj swoje wady postawy (lub poproś kogoś o pomoc)

 2.Zweryfikuj swoje ograniczenia ruchu przy poszczególnych ćwiczeniach (lub poproś kogoś o pomoc)

 3.Wprowadź odpowiednie ćwiczenia korekcyjne do swoich jednostek treningowych

 4.Wprowadź nawyk poprawnia postawy ciała do swojej dziennej rutyny

 5.Cierpliwość i konsekwencja – w sumie jak ze wszystkim w życiu

 6.Polub ten post i zawsze słuchaj swojego trenera

Jeśli uważasz, że ten post może komuś się przydać zapraszam do udostępniania.

Jeśli uważasz, że Twój znajomy/znajoma powinna przestać się garbić oznacz go w komentarzu  Ewentualnie wyślij ten post na mesendżerze 

Pozdrawiam Kuba!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *